שאלות ותשובות

 • מה התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית?

בתיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי שמאפשר לנו את הגשת הבקשה לאזרחות נקבעו ארבעה תנאים, על מבקש האזרחות להיות יהודי, מעל גיל 18, ללא רישום פלילי וצאצא למגורשי ספרד.

מי שקיבל את המנדט מממשלת פורטוגל להכריע מי יהודי ומי לא יהודי ומי צאצא למגורשי ספרד ומי אינו צאצא למגורשי ספרד היא הקהילה היהודית בפורטוגל.

 • מה היתרונות באזרחות פורטוגלית?

היתרונות באזרחות פורטוגלית הם רבים ומגוונים. פורטוגל היא מדינה חברה באיחוד האירופאי ולכן אזרחות פורטוגלית מקנה את כל היתרונות של היותו של יחיד אזרח האיחוד.

 • לימודים בכל מדינה ממדינות האיחוד – לעיתים בחינם או במלגה, תלוי במדינה.
  • עבודה חוקית עם זכויות של עובד החל מהיום הראשון בכל אחת ממדינות האיחוד.
  • מעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופאי ושימוש בתורים הקצרים.
  • פטור מוויזת תייר לכ-185 מדינות ברחבי העולם כולל אוסטרליה וארה”ב!
  • אפשרויות השקעה ומימון במדינות האיחוד בתנאים של אזרח.
  • הביטחון והשקט הנפשי הנלווה לאזרחות נוספת.
  • אפשרות לבלות את הפנסיה או לחיות את החיים במקום שבו השקל שלך יקנה לך יותר – יוקר המחייה בישראל הוא בין הגבוהים בעולם, ולכן ניתן להשתמש באזרחות הנוספת כתוכנית פרישה ולחיות מהכנסות מפנסיה ומהשכרת נכסים בארץ במדינה שבה יוקר המחייה נמוך בהרבה ולהנות מרמת חיים גבוהה וטובה יותר!
 • איך אני יודע אם אני צאצא למגורשי ספרד?

במהלך גירוש ספרד בשנת 1492 נפלטו מספרד ופורטוגל מעל למאה אלף יהודים. חלקם הגדול חצה את מיצרי גילברטר וגדש את צפון אפריקה, מרוקו, לוב, תוניס, מצרים שעד לאותו מועד אוכלסה בקהילות יהודיות קטנות יחסית שמנו לכל היותר כמה אלפי יהודים. ההנחה לפיה פועלת הקהילה היהודית בפורטוגל היא כזאת – יהודים מתחתנים רק עם יהודים, והקהילות הקטנות נשטפו בגלי הגירה ענקיים. לכן, הסיכויים שבחלוף מעל 500 שנה צאצאי אותן מדינות אינם צאצאים למגורשי ספרד קטנים. משכך, מוכנה הקהילה היהודית בפורטוגל, שהיא הגורם המכריע בעניין, להכיר בצאצאי אותן מדינות כצאצאים למגורשי ספרד בהינתן מחקר גניאולוגי מתאים. אנחנו פועלים מול הקהילה היהודית בפורטוגל במטרה להשיג עבור לקוחותינו אישור המעיד על הצאצאות ומעסיקים לשם כך חוקר גניאולוג הבונה עבור כל לקוח ולקוח עץ משפחה ייחודי ועורך מחקר רקע רלוונטי, היסטורי, תרבותי ומשפחתי ספציפי.  חשוב להדגיש: בשלב הזה הלקוח מבוטח לגמרי – לא קיבל הלקוח את אישור הקהילה היהודית ולא הוכר כצאצא למגורשי ספרד – כל הכסף ששילם חוזר אליו.

וזאת למרות שאנחנו מוציאים כסף על עו”ד שאוסף את כל המסמכים, על החוקר גניאולוג לצורך הכנת המחקר, על האגרות ועל שליחויות. אנחנו רואים בזה עניין מקצועי שלנו לא לקבל כלקוחות שאנחנו לא חושבים שיכולים לקבל את אישור הקהילה.

 • אם אבא/אח/בן דוד/דוד/נכד/קרוב משפחה אחר שלי כבר עבר את התהליך זה יעזור לי מול הקהילה או הממשלה?

אישור זכאות או בקשה לאזרחות של קרוב משפחה היא אינדיקציה נהדרת לזכאות וסיכויי האישור של בקשה מצד המבקש!

אבל, חשוב להדגיש שלמעט בקשות שמוגשות על ידי בני משפחה אחת ביחד באותו המועד, בקשות בקהילה היהודית ובממשלת פורטוגל נבחנות בנפרד. ולכן, זה לא משנה אם קרוב משפחה שלך כבר עבר את התהליך בהצלחה, זה לא מקצר לנו הליכים ואי אפשר להשתמש באישור שלו. כן כדאי ליידע אותנו בעובדה הזאת כדי שנזכיר אותה בפני הקהילה היהודית כדי לצמצם חסמים. אבל זה לא בהכרח יזרז תהליכים והם לא ינפיקו אישור אוטומטי רק בגלל שאתה קרוב משפחה של מישהו שנמצא זכאי.

 • רק יהודים יכולים לקבל אזרחות דרך התיקון לחוק?

סעיפים אחרים שנכללו בתיקון לחוק האזרחות מאפשר גם לברזילאים, פיליפינים וכו’ לבקש ולקבל אזרחות פורטוגלית אבל למיטב ידיעתינו בקשותיהם מאושרות בהיקפים קטנים משמעותית מהיקף הבקשות המוגשות והמאושרות על ידי יהודים וישראלים.

 • כמה זמן לוקח התהליך?

לפני הקורונה התהליך ארך כשנה וחצי, היום בגלל הקורונה ייתכנו עיכובים והוא עשוי להיות אף ארוך יותר. אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים כדי לזרז את התהליך מצידנו, לאסוף את כל המסמכים הנדרשים לצורך הגשת הבקשה כמה שיותר מהר ולהגיש את הבקשה בהקדם האפשרי.

 • מה עם הילדים שלי? הם מקבלים אוטומטית?

התשובה הקצרה לשאלה הזאת היא – תלוי. התשובה הארוכה היא:

 • ילדים שטרם נולדו – כל ילד שיוולד למי שקיבל אזרחות פורטוגלית לאחר קבלת האזרחות יוכר אוטומטית כאזרח פורטוגל.
  • ילדים מעל גיל 18 – לא יקבלו אם לא יגישו בקשה במסגרת הליך לפי התיקון לחוק האזרחות. זאת, מאחר וממשלת פורטוגל לא מוכנה לקבל בקשות ממי שעומד בתנאי התיקון לחוק אבל לא עושה בו שימוש. הם רואים בזה ניסיון לא הגון “לעקוף” את המנגנון.
  • ילדים מתחת לגיל 18 – שוב, התשובה מתחלקת. ככל שגיל הילדים קטן יותר כך סביר שיוכרו על ידי ממשלת פורטוגל כאזרחים מכוח זה שההורה שלהם הוא אזרח. לצורך זה יהיה צורך במילוי בקשה בירוקרטית פשוטה יחסית. ככל שהילדים יותר גדולים (בערך מגיל 13-14 ומעלה) יהיה על הילדים להוכיח זיקה כלשהי לפורטוגל כדי לקבל את האזרחות.
 • אם אני לא עושה הילדים שלי יכולים לעשות?

כמובן! אם אתה לא חושב שאתה בעצמך צריך אזרחות פורטוגלית ואתה שוקל את התהליך רק בגלל הילדים אז אין צורך! ככל שילדיך מעל גיל 18 ועומדים ביתר הקריטריונים שבחוק אין סיבה שלא יפנו לתהליך בעצמם מבלי לערב אותך.

 • מה קורה עם ילדים לא ביולוגיים (מאומצים או של זוגות חד מיניים)?

לצערנו, נכון למועד זה ילדים לא ביולוגיים אינם יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית אף אם הוריהם הוכרו כאזרחים וזאת לאור העובדה שאישור בקשת האזרחות שלהם נומק בצאצאות למגורשי ספרד, שהיא עובדה ביולוגית.

 • האם כל רישום פלילי מונע את הזכאות לפי החוק?

באופן עקרוני לא, יש עבירות מסוימות שאינן מונעות את הגשת הבקשה אבל יהיה צורך התייעצות עם עורך הדין שלנו בפורטוגל והשירות הינו בתשלום.

 • האם אדרש לשלם בעצמי את האגרות?

המחיר שלנו כולל את כל התשלומים, האגרות, ההיטלים ושכרם של בעלי מקצוע (עו”ד בארץ ובפורטוגל, מתרגמים, נוטריונים, שליחים ודומיהם). לא נפתיע אותך בבקשות נוספות להשלמת תשלום ועוד כסף.

 • יש הנחה על כמות?

בהחלט! ככל שמספר המבקשים יותר גדול כך נשמח להציע ללקוחותינו הנחה משמעותית יותר.

 • מה עם אשתי/בעלי? אם תהיה לי אזרחות הוא/היא יוכלו לקבל גם?

ככל שבן הזוג אינו זכאי לאזרחות פורטוגלית בעצמו אז הוא לא יהיה זכאי מתוקף נישואיו בלבד לאזרח לקבל אזרחות. למרות זאת בן הזוג יוכל לחיות ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופאי יחד עם בן הזוג האזרח פשוט מבלי להנות מזכויות של אזרח (לא יוכל לקבל מענקים, להצביע וכו’).

 • מי אנחנו?

ליסבון ישראל היא חברה ותיקה שהוקמה בשנת 2016, קצת אחרי שנחקק התיקון לחוק האזרחות הפורטוגלית שמאפשר להגיש את בקשת האזרחות לישראלים שעומדים בתנאיו. ליסבון ישראל מתמחה בליווי הליכים למימוש זכאות לאזרחות פורטוגלית, ליהודים שהינם צאצאים למגורשי ספרד. אנחנו, בליסבון ישראל, עושים שימוש בידע המצטבר ובניסיון רב השנים שלנו בליווי הליכים אלה בכדי להבטיח שלקוחותינו מקבלים שירות בסטנדרט הגבוה ביותר בכל שלב משלבי הבקשה. החברה מלווה באופן שוטף על ידי עו”ד בארץ ובחו”ל.

 • למה דווקא אצלכם ולא אצל חברה אחרת?

השירות בליסבון ישראל הוא שירות פרימיום. ברוב החברות האחרות בשוק ישלחו אותך לאסוף את המסמכים ממשרד הפנים בעצמך ולעיתים אף ידרשו ממך לאמת אותם במשרד החוץ בעצמך. אנחנו מוצאים שזה רק מעכב את הגשת הבקשות. מדובר במספר רב של מסמכים שיש צורך בידע והבנה של הצרכים שהם ממלאים בבקשה כדי לאסוף אותם בבת אחת ובצורה נכונה. הרבה לקוחות שניסו לאסוף בעצמם את המסמכים מצאו את עצמם הולכים וחוזרים ממשרד הפנים כמה פעמים מאוד מתוסכלים.

אנחנו מעריכים את הזמן של הלקוחות שלנו ומספקים להם הליך עם “אפס בירוקרטיה”.

 • איזה שירות מעניקה ליסבון ישראל?

השירות שמסופק על ידי ליסבון ישראל הוא שירות בירוקרטי ולוגיסטי. אנחנו משיגים עבורך את המסמכים הנדרשים לצורך הבקשה, עורכים עבורך את המחקר הגניאולוגי ומוכיחים את הקשר שלך למגורשי ספרד, אנחנו עורכים ומכינים עבורך את בקשת האזרחות וממלאים אותה על פי מיטב הניסיון המקצועי שצברנו. אנחנו גם מספקים ללקוחותינו שירותים נלווים בכדי להשיג את האישורים הרלוונטיים, משלמים עבורם את האגרות ומאתרים עבורם את בעלי המקצוע בארץ ובחו”ל הנדרשים לצורך השלמת התהליך. כל המאמצים הללו חוסכים ללקוחותינו זמן יקר וכסף, מונעים טעויות ומזרזים הליכים.

 • זה שירות משפטי?

לא, השירות שמסופק על ידי ליסבון ישראל הוא שירות בירוקרטי ולוגיסטי. אנחנו לא מייצגים אותך בפני הרשויות (את זה עושים משרדי עורכי הדין בארץ ובפורטוגל עמם אנחנו מתקשרים). אנחנו משיגים עבורך את המסמכים הנדרשים לצורך הבקשה, וממלאים אותה על פי מיטב הניסיון המקצועי שצברנו. אנחנו גם מספקים לך שירותים נלווים בכדי להשיג את האישורים הרלוונטיים, משלמים עבורך את האגרות ומאתרים עבורך את בעלי המקצוע בארץ ובחו”ל. כל המאמצים הללו חוסכים לך זמן יקר וכסף, מונעים טעויות ומזרזים הליכים. זה השירות שלנו והוא שווה כל שקל.

 • אז אני מקבל מכם דרכון?

מה שאתה מקבל מאיתנו זה לא דרכון או תעודת זהות פורטוגלית אלא אישור זכאות (מעיין תעודת לידה פורטוגלית) שיאפשר לך לאסוף מסמכים אלה. תעודת זהות או דרכון זה מסמך שאפשר לאסוף רק באופן אישי, גם בישראל אגב.

לאחר שתקבל מאיתנו את אישור הזכאות תוכל לקבל באמצעותו את מסמכי הזיהוי או בשגרירות פורטוגל בתל אביב או בפורטוגל עצמה (ההליך יותר קצר שם).

 • למה ממשלת פורטוגל מחלקת אזרחות לישראלים?

בניגוד לשמועות ממשלת פורטוגל לא חוקקה את התיקון לחוק האזרחות כדי “לתקן את העוול ההיסטורי שנעשה ליהודים בגירוש ספרד”. כמו תמיד את המניעים של ממשלת פורטוגל לצעד הזה אפשר להסביר בקלות בשתי מילים – כח וכסף.

ממשלת פורטוגל מצאה מנגנון להגדיל את מרשם האוכלוסין שלה מבלי שהיא נדרשת בפועל לתמוך באוכלוסייה החדשה שהיא “קולטת” למדינה. סביר להניח שישראלים שיקבלו אזרחות פורטוגלית ימשיכו לחיות בישראל ולצרוך בה שירותי חינוך, בריאות ורווחה ולא יפלו למעמסה על ממשלת פורטוגל שהיא ענייה יחסית.

אם כבר יחליטו הישראלים להגר לפורטוגל, לרוב מדובר באוכלוסייה חזקה יחסית – משכילה, עשירה ויזמית שתפרנס את המדינה, תשקיע בה ותשלם בה מיסים גבוהים יחסית לאוכלוסייה המקומית.

לכך יש להוסיף את הסכומים הנכבדים שמכניסה ממשלת פורטוגל על חשבון המנגנון של בחינת ואישור בקשות האזרחות – אגרות במאות יורו משולמות בגין כל בקשה ובקשה ועורכי דין פורטוגליים רבים מתפרנסים מהגשתן.

 • אם תהיה לי אזרחות האם אהיה מחוייב לשלם מיסים בפורטוגל?

חשוב להדגיש שאנחנו לא מתיימרים להעניק ייעוץ מס ללקוחותינו וכי על לקוחות המעוניינים בבחינת חשיפת המס שלהם באופן ספציפי להתייעץ עם עו”ד מתאים לענייני מיסוי בינלאומי.  נזכיר כי באופן כללי יש אמנת מס בין ישראל לפורטוגל שמבטיחה שלא ישולם כפל מס, לעניין מיסים מקומיים על נכסים והכנסות שנוצרות בתוך המדינה יש צורך בהתייעצות עם עו”ד מקומי.

 • יש לכם לקוחות שכבר סיימו את התהליך וקיבלו את הדרכון שאני יכול לדבר איתם?

כמובן! השאר לנו את הפרטים שלך ונשמח לשלוח אליך את המספר שלהם ותוכל לשוחח איתם.

 • אומרים שכבר אי אפשר לעשות אזרחות פורטוגלית האם הקשיחו את התנאים?

נכון להיום אין צורך לגור בפורטוגל, לדבר את השפה או לעבור מבחן אזרחות כדי לעמוד בהוראות החוק. אבל, בתקופה האחרונה היו על שולחנו של הפרלמנט בפורטוגל שתי הצעות חוק שביקשו להקשיח את התנאים לקבלת האזרחות הפורטוגלית. שתי הצעות הללו כשלו ולא הבשילו לכדי חוק. גם בהצעות החוק עצמן הובהר במפורש כי הן יחולו לגבי בקשות אזרחות שיוגשו החל משנת 2022, כלומר בעוד כשנתיים, ולכן לא מנעו בשלב זה קבלת אזרחות פורטוגלית על ידי מי שיגיש את הבקשה קודם לכן.

נכון, כרגע הצעות החוק נפלו אבל! חשוב להבין שמדובר במגמה של הקשחת התנאים לקבלת האזרחות ולכן כדאי מאוד להקדים ולהגיש את הבקשה לפני שהאופציה כבר לא תהיה על השולחן. אזרחות אירופאית היא נכס שלא כדאי לפספס.