שאלות ותשובות

בניגוד לשמועות ממשלת פורטוגל לא חוקקה את התיקון לחוק האזרחות כדי "לתקן את העוול ההיסטורי שנעשה ליהודים בגירוש ספרד". כמו תמיד את המניעים של ממשלת פורטוגל לצעד הזה אפשר להסביר בקלות בשתי מילים – כח וכסף.

ממשלת פורטוגל מצאה מנגנון להגדיל את מרשם האוכלוסין שלה מבלי שהיא נדרשת בפועל לתמוך באוכלוסייה החדשה שהיא "קולטת" למדינה. סביר להניח שישראלים שיקבלו אזרחות פורטוגלית ימשיכו לחיות בישראל ולצרוך בה שירותי חינוך, בריאות ורווחה ולא יפלו למעמסה על ממשלת פורטוגל שהיא ענייה יחסית.

אם כבר יחליטו הישראלים להגר לפורטוגל, לרוב מדובר באוכלוסייה חזקה יחסית – משכילה, עשירה ויזמית שתפרנס את המדינה, תשקיע בה ותשלם בה מיסים גבוהים יחסית לאוכלוסייה המקומית.

לכך יש להוסיף את הסכומים הנכבדים שמכניסה ממשלת פורטוגל על חשבון המנגנון של בחינת ואישור בקשות האזרחות – אגרות במאות יורו משולמות בגין כל בקשה ובקשה ועורכי דין פורטוגליים רבים מתפרנסים מהגשתן.

בתיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי שמאפשר לנו את הגשת הבקשה לאזרחות נקבעו ארבעה תנאים, על מבקש האזרחות להיות יהודי, מעל גיל 18, ללא רישום פלילי וצאצא למגורשי ספרד. מממשלת פורטוגל העניקה את הסמכות להכריע מי יהודי ומי לא יהודי ומי צאצא למגורשי ספרד ומי אינו צאצא למגורשי ספרד היא הקהילה היהודית בפורטוגל.

היתרונות באזרחות פורטוגלית הם רבים ומגוונים. פורטוגל היא מדינה חברה באיחוד האירופאי ולכן אזרחות פורטוגלית מקנה את כל היתרונות של היותו של יחיד אזרח האיחוד.

  • לימודים בכל מדינה ממדינות האיחוד – לעיתים בחינם או במלגה, תלוי במדינה.
  • עבודה חוקית עם זכויות של עובד החל מהיום הראשון בכל אחת ממדינות האיחוד.
  • מעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופאי ושימוש בתורים הקצרים.
  • פטור מוויזת תייר לכ-185 מדינות ברחבי העולם כולל אוסטרליה וארה"ב!
  • אפשרויות השקעה ומימון במדינות האיחוד בתנאים של אזרח.
  • הביטחון והשקט הנפשי הנלווה לאזרחות נוספת.
  • אפשרות לבלות את הפנסיה או לחיות את החיים במקום שבו השקל שלך יקנה לך יותר – יוקר המחייה בישראל הוא בין הגבוהים בעולם, ולכן ניתן להשתמש באזרחות הנוספת כתוכנית פרישה ולחיות מהכנסות מפנסיה ומהשכרת נכסים בארץ במדינה שבה יוקר המחייה נמוך בהרבה ולהנות מרמת חיים גבוהה וטובה יותר!

במהלך גירוש ספרד בשנת 1492 נפלטו מספרד ופורטוגל מעל למאה אלף יהודים. חלקם הגדול חצה את מיצרי גילברטר וגדש את צפון אפריקה, מרוקו, לוב, תוניס, מצרים שעד לאותו מועד אוכלסה בקהילות יהודיות קטנות יחסית שמנו לכל היותר כמה אלפי יהודים. ההנחה לפיה פועלת הקהילה היהודית בפורטוגל היא כזאת – יהודים מתחתנים רק עם יהודים, והקהילות הקטנות נשטפו בגלי הגירה ענקיים. לכן, הסיכויים שבחלוף מעל 500 שנה צאצאי אותן מדינות אינם צאצאים למגורשי ספרד קטנים. משכך, מוכנה הקהילה היהודית בפורטוגל, שהיא הגורם המכריע בעניין, להכיר בצאצאי אותן מדינות כצאצאים למגורשי ספרד בהינתן מחקר גניאולוגי מתאים. אנחנו פועלים מול הקהילה היהודית בפורטוגל במטרה להשיג עבור לקוחותינו אישור המעיד על הצאצאות ולשם כך אנחנו בונים עבור כל לקוח מחקר עץ משפחה ומחקר גינאולוגי ייחודי המספק רקע רלוונטי, היסטורי, תרבותי ומשפחתי ספציפי. 

חשוב להדגיש: בשלב הזה הלקוח מבוטח לגמרי – לא קיבל הלקוח את אישור הקהילה היהודית ולא הוכר כצאצא למגורשי ספרד – כל הכסף ששילם חוזר אליו.

אישור זכאות או בקשה לאזרחות של קרוב משפחה היא אינדיקציה נהדרת לזכאות וסיכויי האישור של בקשה מצד המבקש!

אבל חשוב להדגיש שלמעט בקשות שמוגשות על ידי בני משפחה אחת ביחד באותו המועד, בקשות בקהילה היהודית ובממשלת פורטוגל נבחנות בנפרד.  כדאי ליידע אותנו בעובדה הזאת כדי שנזכיר אותה בפני הקהילה היהודית כדי לצמצם חסמים.

סעיפים אחרים שנכללו בתיקון לחוק האזרחות מאפשר גם לברזילאים, פיליפינים וכו' לבקש ולקבל אזרחות פורטוגלית.

אבל התיקון לחוק האזרחות אינו האופן היחיד לקבל אזרחות פורטוגלית בפני לא יהודים ומי שאינם צאצאים למגורשי ספרד פתוחה הדרך לקבל אשרת זהב (גולדן ויזה) שיכולה להוביל לבקשת אזרחות בסוף תקופת האשרה. צרו איתנו קשר כדי לשמוע פרטים נוספים על התהליך לקבלת ויזת זהב והגשת בקשת אזרחות למי שאינו יהודי.

התהליך אורך כשנתיים. אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים כדי לזרז את התהליך כולל איסוף מהיר של כל המסמכים הנדרשים לצורך הגשת הבקשה והגשתה בהקדם האפשרי.

התשובה הקצרה לשאלה הזאת היא – תלוי. התשובה הארוכה היא:

ילדים שטרם נולדו – כל ילד שיוולד למי שקיבל אזרחות פורטוגלית לאחר קבלת האזרחות יוכר אוטומטית כאזרח פורטוגל ויש לבצע הליך של רישום.

ילדים מעל גיל 18 – לא יקבלו אם לא יגישו בקשה במסגרת הליך לפי התיקון לחוק האזרחות. זאת, מאחר וממשלת פורטוגל לא מוכנה לקבל בקשות ממי שעומד בתנאי התיקון לחוק אבל לא עושה בו שימוש. 

ילדים מתחת לגיל 18 – שוב, התשובה מתחלקת. ככל שגיל הילדים קטן יותר כך סביר שיוכרו על ידי ממשלת פורטוגל כאזרחים מכוח זה שההורה שלהם הוא אזרח. לצורך זה יהיה צורך במילוי בקשה בירוקרטית פשוטה יחסית. ככל שהילדים יותר גדולים (בערך מגיל 13-14 ומעלה) יהיה על הילדים להוכיח זיקה לפורטוגל כדי לקבל את האזרחות.

אם בן/בת הזוג זכאי לאזרחות פורטוגלית בעצמו/בעצמה אז אנו ממליצי כי יגיש בקשה מכוח התיקון לחוק. אבל ככל שהם אינם זכאים ניתן להגיש בקשה לאחר אישור בקשת האזרחות של בן הזוג הזכאי, ככל שהוא עומד בתנאים הבאים:

  • אם לבני הזוג יש ילד משותף עליהם להיות נשואים לפחות 3 שנים.
  • אם לבני הזוג אין ילד משותף עליהם להיות נשואים לפחות 6 שנים.

בכל מקרה יש לבצע הליך של רישום הנישואים בפורטוגל בטרם הגשת בקשת האזרחות של בן הזוג שאינו זכאי. 

גם אם תחליטו שלא להגיש בקשת אזרחות עבור בן/בת הזוג הם עדיין יוכלו לחיות ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופאי יחד עם בן הזוג האזרח פשוט מבלי להנות מזכויות של אזרח (לא יוכל לקבל מענקים, להצביע וכו').

כמובן! אם אתה לא חושב שאתה בעצמך צריך אזרחות פורטוגלית ואתה שוקל את התהליך רק בגלל הילדים אז אין צורך! ככל שילדיך מעל גיל 18 ועומדים ביתר הקריטריונים שבחוק אין סיבה שלא יפנו לתהליך בעצמם מבלי לערב אותך.

לצערנו, נכון למועד זה ילדים לא ביולוגיים אינם יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית אף אם הוריהם הוכרו כאזרחים וזאת לאור העובדה שאישור בקשת האזרחות שלהם נומק בצאצאות למגורשי ספרד, שהיא עובדה ביולוגית.

ליסבון ישראל מספקת שירות בירוקרטי ולוגיסטי. אנחנו משיגים עבורך את המסמכים הנדרשים לצורך הבקשה, עורכים עבורך את המחקר הגניאולוגי ומוכיחים את הקשר שלך למגורשי ספרד, אנחנו עורכים ומכינים עבורך את בקשת האזרחות וממלאים אותה על פי מיטב הניסיון המקצועי שצברנו. אנחנו גם מספקים ללקוחותינו שירותים נלווים בכדי להשיג את האישורים הרלוונטיים, משלמים עבורם את האגרות ומאתרים עבורם את בעלי המקצוע בארץ ובחו"ל הנדרשים לצורך השלמת התהליך. כל המאמצים הללו חוסכים ללקוחותינו זמן יקר וכסף, מונעים טעויות ומזרזים הליכים.

השירות בליסבון ישראל הוא שירות פרימיום. רוב נותני השירותים האחרים בתחום ישלחו אותך לאסוף את המסמכים ממשרד הפנים בעצמך ולעיתים אף ידרשו ממך לאמת אותם במשרד החוץ בעצמך. אנחנו מוצאים שזה רק מעכב את הגשת הבקשות. מדובר במספר רב של מסמכים שיש צורך בידע והבנה של הצרכים שהם ממלאים בבקשה כדי לאסוף אותם בבת אחת ובצורה נכונה. הרבה לקוחות שניסו לאסוף בעצמם את המסמכים מצאו את עצמם הולכים וחוזרים ממשרד הפנים כמה פעמים מאוד מתוסכלים.

אנחנו מעריכים את הזמן של הלקוחות שלנו ומספקים להם הליך עם "אפס בירוקרטיה".

בנוסף, המחיר שלנו כולל את כל התשלומים, האגרות, ההיטלים ושכרם של בעלי מקצוע (עו"ד בארץ ובפורטוגל, מתרגמים, נוטריונים, שליחים ודומיהם). לא נפתיע אותך בבקשות נוספות להשלמת תשלום ועוד כסף.

בהחלט! ככל שמספר המבקשים יותר גדול כך נשמח להציע ללקוחותינו הנחה משמעותית יותר.

מה פתאום!

המחיר שלנו כולל את כל התשלומים, האגרות, ההיטלים ושכרם של בעלי מקצוע (עו"ד בארץ ובפורטוגל, מתרגמים, נוטריונים, שליחים ודומיהם). לא נפתיע אותך בבקשות נוספות להשלמת תשלום ועוד כסף.

כמובן! השאר לנו את הפרטים שלך ונשמח לשלוח אליך את המספר שלהם ותוכל לשוחח איתם.

אתה מקבל מאיתנו אישור זכאות (מעיין תעודת לידה פורטוגלית) שיאפשר לך לאסוף את תעודת הזהות והדרכון הפורטוגליים  תעודת זהות או דרכון זה מסמך שאפשר לאסוף רק באופן אישי, גם בישראל אגב. לאחר שתקבל מאיתנו את אישור הזכאות תוכל לקבל באמצעותו את מסמכי הזיהוי או בשגרירות פורטוגל בתל אביב או בפורטוגל עצמה (ההליך יותר קצר שם).

חשוב להדגיש שאנחנו לא מתיימרים להעניק ייעוץ מס ללקוחותינו וכי על לקוחות המעוניינים בבחינת חשיפת המס שלהם באופן ספציפי להתייעץ עם עו"ד מתאים לענייני מיסוי בינלאומי.  נזכיר כי באופן כללי יש אמנת מס בין ישראל לפורטוגל שמבטיחה שלא ישולם כפל מס, לעניין מיסים מקומיים על נכסים והכנסות שנוצרות בתוך המדינה יש צורך בהתייעצות עם עו"ד מקומי.